אנו מאמינים שלכל
אחד ואחת הזכות ללמוד, להגשים
ולהשפיע

מסאר

על התוכנית

Shotfuyot Logo

תוכנית מסאר, שפירושה בעברית הוא מסע, הוקמה כדי לפתוח נתיב למנהיגות חברתית-קהילתית בחברה הערבית.

התוכנית מיועדת לבני ובנות 18, העומדים בצומת דרכים ונדרשים לקבל החלטות משמעותיות שיקבעו את עתידם. מסאר היא תוכנית לימודים שנועדה לסייע לאותם צעירים לבחור בחירה מושכלת, לחשוף לפניהם את מגוון האפשרויות הניצבות בדרכם ולתת להם הזדמנות להתנסות, להתפתח ולטפח יכולות מנהיגות. הצעירים עוסקים בנושאים ערכיים וחברתיים ובתחומי הרוח, וזוכים להיכרות מעמיקה עם החברה הישראלית. התוכנית לוקחת את המשתתפים למסע התבגרות שמעצים אותם באופן אישי ואגב כך, את קהילותיהם.

מטרות התוכנית

  1. להקים עתודת מנהיגות צעירה בעלת תודעה חברתית, ערכית, מנהיגותית וקהילתית בחברה הערבית.
  2. להעניק כלים וכישורי חיים ולטפח תחושת מסוגלות בקרב צעירים בעלי מוטיבציה ויכולת להוביל ולחולל שינוי.
  3. להכווין למצוינות אישית ולהשכלה גבוהה ולפתח תמונת עתיד פרו-אקטיבית ושאפתנית.
  4. לצבור התנסויות בעשייה לשם רכישת מיומנויות ולשם פיתוח תחושת מסוגלות.
  5. להעמיק את תחושת השייכות לחברה הישראלית.
  6. לטפח את הזהות הקהילתית וליצור מחויבות כלפי עתידה של החברה הערבית במדינת ישראל.

אופן הפעולה

התוכנית מכשירה את המשתתפים במגוון נושאים: מנהיגות, פיתוח אישי, יזמות ועשייה חברתית בתחומי החינוך והחברה בקהילה. ההכשרה נעשית בארבעה צירים: ציר הלמידה, ציר קבוצתי, ציר אישי וציר העשייה החברתית.

בציר הלמידה, החניכים נחשפים לחומרי לימוד בנושאים כמו טיפוח כלים ומיומנויות למנהיגות, זהות ותרבות, ממשל ופוליטיקה, דמוקרטיה ואזרחות, גלובליזציה, מגדר, וסוגיות שנוגעות לחברה הישראלית ולחיים במרחב המשותף.
בציר הקבוצתי, הקבוצה עוברת תהליכים מונחים המאפשרים למידה אישית בעלת משמעות, גיבוש של זהות קהילתית, עיבוד של חווית הלמידה ושל העשייה החברתית, ושייכות לקבוצת עמיתים.
בציר האישי, החניכים זוכים למפגשים אישיים קבועים עם מנחה הקבוצה. המפגשים מאפשרים התבוננות על התהליך האישי, היכרות אישית עם החניך ופיתוח של מיומנויות הקשבה, שיתוף ומשוב. כמו-כן, התוכנית פועלת לחיזוק תחושת המסוגלות העצמית.
בציר העשייה החברתית, החניכים נדרשים לפתח ולהוציא לפועל פרויקט חברתי. באמצעות הפרויקט, החניכים מתנסים בהתבוננות במציאות במשקפיים חברתיים, בחוויית הגשמה והצלחה, ובפרקטיקות חברתיות וניהוליות.

התוכנית במספרים

23
23
משתתפים בתוכנית
230
230
הושפעו מהתוכנית
10240
10240
שעות פעילות חברתית
*נכון לשנים 2017-2018